SVISV

Exkurze - Vinařská oblast Čechy

.. aneb jak se dělá víno v Čechách

Ve dnech 15. - 17. 6. se studenti 3. ročníku oboru Vinohradnictví vydali na exkurzi po české vinařské oblasti. Za tři dny stihli navštívit nejen vinařské podniky:

1. den - návštěva Třeboně, pivovaru Regent - prohlídka varny, sklepů, balírny; rašeliniště Červená blata - národní přírodní rezervace ve které se od 18. do 20. století těžila rašelina pro sklářskou huť.

2. den - exkurze v Bohemia Sekt - samotný název vypovídá, že tahle exkurze byla úžasná, mohli jsme vidět celou výrobu sektů od kupáže vína až po zabalení lahví do krabic. Výzkumná stanice vinařská Karlštejn a Vinice Sv. Kláry v pražské Tróji, která je pod správou Botanické zahrady v Praze, kde jsme si ukázali různé typy vedení révy vinné, prohlédli ampelografickou vinici, strom vůní, sklepní hospodářství přímo v hlavním městě.

3. den - návštěva Mělnického vinařství Kraus - založené panem profesorem Krausem. Podívali jsme se do podnožové vinice a révové školky a ochutnali skvělá vína (která se v Čechách vyznačují výraznější kyselinou, ale to jim rozhodně neubírá na kvalitě). Česká zahradnická akademie v Mělníku - ,,nakouknutí ke konkurenci" - podívali jsme, jak vinaří na škole v Čechách, předtím jsme však stanuli na soutoku Vltavy s Labe. Lobkowiczkého vinařství, které ohromilo nejen historickými sklepy přímo pod roudnickým zámkem a Vinařství Velké Žernoseky, které je také spojeno s profesorem Krausem. Obdivovali jsem zde obrosvký sklepní komplex, vyslechli krásné povídání a v neposlední řadě ochutnali výborná vína.

A jak samotnou exkurzi hodnotí studenti?
,,Já můžu tuto exkurzi hodnotit jenom kladně. Moc jsem si to užil. Nejvíce se mi líbilo v sektárně, jelikož jsem nadšencem šumivých nápojů. Zkrátka všude jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací od pěstování révy vinné až po konečný produkt. Česká vína pro náš moravský jazýček byla trošku kyselejší, ale postupně jsme si na to zvykli. "

Zprůměrováno, sečteno, nejvíce si nastávající maturanti odnesli (vědomostně a se zážitky) z podniku Bohemia Sekt, z Vinařství ve Velkých Žernosekách a líbilo se také v Lobkowiczkém vinařství.

Ondřej Tichý a Tomáš Martinec, 3. A

Exk 1

Exk 2

Exk 3

Exk 4

Exk 5

Exk 6