SVISV

Výměnný pobyt na Slovensku

30. 9. – 4. 10. 2013

Náš pobyt začal již v neděli, kdy jsme navečer vyrazili z Valtic směr Slovensko.  My, čtyři studenti naší školy jsme se na jeden týden vyměnili se studenty z partnerské školy v Modre. Byli jsme ubytovaní na tamějším internátu v areálu školy. Všichni zde byli velmi milý a přátelští a tak se nám tu velmi rychle zalíbilo. Se slovenskými spolužáky jsme chodili na ,,oberačky“ neboli sběry hroznů v rámci praxe. Mimo školních vinohradů zde sbírají taky soukromníkům, kteří si o to požádají, protože výměra školních vinic činní jen asi 3 ha (pro srovnání – naše škola má asi 35 ha). A tak jsme se mohli setkat s různými druhy vedení révy vinné a také různou úrovní obdělávání vinic. Sbírali jsme odrůdy jako Veltlínské zelené, Tramín červený nebo Muškát ottonel . Typickou odrůdou pro Modru a okolí je Dievčie hrozno.

Navštívili jsme i školní sklep, který nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Po praxích nás několikrát vzala paní vychovatelka na prohlídku města a tak jsme si společně s některými ubytovanými slovenskými spolužáky prohlédli výrobnu tradiční lidové keramiky – Majoliky, památky města jako 4 kostely, starou radnici, sochu a muzeum národního buditele Ľudovíta Štúra, galerii slovenského národního umělce Ignáce Bizmayera, které se nachází v baště nejzachovalejšího hradebního opevnění na Slovensku.

                                                                              BUDOVA ŠKOLY

Slovensko 1

Ve čtvrtek jsme se vypravili do vinařského podniku ELESKO, který se může pyšnit výstavbou velmi moderního a rozsáhlého komplexu, kde se nachází jak samotné vinařství, tak restaurace a galerie. V podniku jsme strávili celý den, ale bylo to velmi málo na to, abychom mohli vše shlédnout. Ale i jeden den stačil, abychom nepřestali být udivení a okouzlení rozsáhlostí a modernosti podniku. ELESKO vlastní cca 110 ha vinic( dříve většina těchto vinic patřil právě vinařské škole v Modre), vyrábí vlastní značky vína  a realizuje i vinařské projekty na území SR a Ruska. Zajímavostí podniku je i samotný název ELESKO, který označuje velkou travertinovou sochu uprostřed vinic, pojmenovanou podle středověkého strážního hradu Éles kö, což v překladu z maďarštiny znamená ostrý kámen. Socha je tedy symbolem i strážcem vinařství.

Areál ELESKA

Poslední den jsme navštívili ještě jeden ze slovenských podniků a to KARPATSKOU PERLU se sídlem v Šenkvicích, tj. obec vedle města Modra. Vinařství získalo ocenění Vinařství roku 2012. Při prohlídce sklepů a zázemí firmy vládla přátelská atmosféra. Vinařství je nově vybudované a velmi se nám zde líbilo. Za drobnou pomoc ve sklepě jsme byli odměněni vynikajícím obědem zdejšího šéfkuchaře.

Slovensko 2


Slovensko 3

V odpoledních hodinách, plní zážitků, vzpomínek a nových zkušeností jsme se ač trochu neradi vrátili zpět do České republiky. Pro každého z nás to byl skvělý zážitek, na který budeme rádi vzpomínat.

O. Tichý, D. Vážný, T. Anders, L. Sýkora  – žáci 2.A