• 03
 • 01
 • 04
 • 02

Mezinárodní konference

Zůstat hybnou silou v oboru vinařství, vyměňovat si zkušenosti a znalosti, potkávat se a zlepšit komunikaci v cizím jazyce. S takovýmto cílem se zrodil projekt Spolupráce Valtice – Klosterneuburg mezi dvěma středními vinařskými školami v České republice a Rakousku.

První setkání se konalo v pondělí a úterý ve Valticích. „Na programu byla konference na téma „Fytosanitární dopady klimatických změn na révu vinnou“ a také již tradiční mezinárodní soutěž žáků v řezu révy,“ nastínil Tomáš Javůrek, ředitel Střední vinařské školy ve Valticích, která je jedinou svého druhu v republice.

Spolupráce s prestižní vinařskou školou v Klosterneuburgu přinese oběma školám také jedinečnou možnost stáží. „Naši žáci vyrazí na čtrnáct dní do Rakouska příští rok v únoru nebo březnu. Stejně tak tomu bude i naopak. Rakouští studenti si u nás první týden vyzkouší práci ve školním sklepě, agrolaboratoři, pálenici i moštárně. Další týden pak stráví v některé partnerské vinařské firmě,“ řekl zástupce ředitele valtické školy Adam Jan Polášek.

Nový projekt si pochvaloval také ředitel Vinařské školy z Klosterneuburgu Reinhard Eder. „Na první setkání jsme sem přijeli se sedmadvaceti čtvrťáky. Rádi poznáváme další vinařské oblasti a metody učení v jiných zemích. Spolupracujeme již se školami v severní Itálii, Slovinsku nebo na Slovensku. Podle mě je zásadní, aby mezi sebou mladí lidé z téhož oboru vůbec uměli komunikovat,“ uvedl Eder.

V soutěži v řezu révy vinné obsadili mezi chlapci první dvě místa právě jeho žáci. Nejlepšího výsledku, v kterém se snoubí kvalita provedeného řezu s jeho rychlosti dosáhl Marko Wandler, na druhém místě skončil Franz Paul Jagschitz z téže školy. A k potěšení domácích obsadil třetí pozici Kryštof Balga ze Střední vinařské školy Valtice.

První mezi děvčaty byla Karolína Doleželová ze Střední zahradnické školy Rajhrad. Druhé a třetí místo obsadily Veronika Janoušková a Marcela Holomáčová z pořádající valtické školy.

Celé dvoudenní akce se zúčastnilo 10 škol: 7 českých, 2 rakouské a 1 slovenská. Samotnou konferencí i následnou soutěží tak prošlo necelých 150 účastníků.

Ez1
Ez2
Ez3

Střední vinařská škola Valtice,
příspěvková organizace

Sobotní 116, 691 42 Valtice

 • Identikátor školy 
  REDIZO / IZO: 600 014 177 / 110 251 059
 • Právní forma: příspěvková organizace
 • IČO / DIČ: 606 80 318 / CZ 606 80 318
 • Spojovatelka: 
  519 352 402, 519 352 583, 519 352 594
 • Fax: 519 352 221
 • info@svisv.cz

rozvrh hodin