SVISV

Praxe v Itálii

Zahraniční praxe v Itálii (Projekt Erasmus +)

V rámci tohoto projektu se zúčastnilo dvanáct studentů třídy 2. B třítýdenní praxe (27. 2. - 20. 3. 2016) na farmě Cascina Santa Brera, která se nachází v Itálii nedaleko Milána.
Tato agroturistická farma byla založena roku 1996. Od té doby ji s nadšením a elánem zaměstnanci zvelebují a obnovují. Majitelkou farmy je paní Irene Di Carpagna. Farma má rozlohu cca 35 ha, její součástí jsou pole na pěstování různých druhů zeleniny, ovocný sad, malý skleník, ohrady a pastviny pro hospodářská zvířata (slepice, krávy, koně, osly), vlastní restaurace, kuchyně a obchůdek.
Zaměstnanci organizují řadu akcí pro veřejnost, např. víkendové pobyty pro rodiče s dětmi, exkurze pro děti ze ZŠ, o víkendech malé ekologické trhy. Lidé, kteří zde pracují, pocházejí z různých koutů světa. Všichni na nás byli milí, přátelští a po celou dobu jsme si s nimi výborně rozuměli.
Každý den jsme pracovali šest hodin v malých skupinkách a vykonávali různé činnosti. V sadu jsme stříhali a uvazovali ostružiny, rozváželi mulčovací kůru pod stromy a maliny, natírali kmínky nově vysazených stromků vápnem, aby je neokusovali zajíci, prořezávali a čistili keře. Také jsme sbírali třikrát denně vejce (cca 500 ks denně), pak jsme je čistili a razítkovali logem farmy. Odplevelovali jsme záhony, sázeli česnek, sklízeli zeleninu, pomáhali při opravě traktorové vlečky, vyklízeli prostor od bambusu, aby se zde dalo časem vybudovat parkoviště. Práce sice nebyla náročná, ale vzhledem k zaměření našeho studijního oboru jsme očekávali spíše jiné úkony.
Velkým zklamáním pro všechny z nás byla strava. Těšili jsme se na italské speciality, ale marně. Sice jsme dostávali nejčastěji těstoviny upravené na různý způsob, ale protože je připravovaly hlavně Ukrajinky, nejednalo se o čistě italskou kuchyni. Nejvíce jsme si pochutnávali na pizze, jejíž ingredience nechával místní kuchař zcela na našem výběru. Vzhledem k jejímu častému podávání (každý týden tři dny po sobě) jsme se však nakonec přejedli i této dobroty.
V rámci projektu jsme měli zajištěný kanceláří Evolvo také doprovodný program. Byly to dvě exkurze, jedna do vinařství v městečku San Colombano al Lambro, druhá na milánský hrad Sforzesco, který byl ale více muzeem než hradem v pravém slova smyslu, takže to pro většinu z nás bylo velkým zklamáním. Dále jsme navštívili místní katedrálu, sportovní stadion a jiná zajímavá místa.
Praxe v zahraničí byla pro všechny z nás přínosná a zajímavá. Postupně jsme překonávali jazykovou bariéru, poznali nové lidi, navázali nová přátelství. Během pobytu se z nás vytvořila skvělá parta, vzájemně jsme se více poznali, objevili jsme své lepší i horší stránky. Nikdy mezi námi nedošlo k žádným konfliktům.
Děkujeme zaměstnancům kanceláře Evolvo i ředitelství SVŠ Valtice za tuto jedinečnou zkušenost.

studenti 2. B

 Itálie1

Itálie2

Itálie3

Itálie4

Itálie5

Itálie7