SVISV

Projekt Comenius

V úterý 7. 10. 2014 jsem s mojí spolužačkou Eliškou Richterovou a dvěma zástupci pedagogického sboru panem ing. Javůrkem a panem ing. Broskou vyrazila do polského města Sandoměř, kde se uskutečnilo setkání partnerských škol v projektu Comenius, čili polská Zemědělská škola v Sandoměři, německá Odborná škola z Dobelnu a naše Střední odborná škola vinařská Valtice.

Měli jsme příležitost seznámit se se studenty místní Zemědělské školy, kteří byli velmi přátelští a ukázali nám celý areál školy, jejich ovocné sady i pole, kde si němečtí studenti studující obor Agronom vyzkoušeli sázení pšenice na poli secí mašinou taženou traktorem.
Poláci se projevili jako velmi pohostinní lidé, provedli nás po mnoha zajímavých místech. Navštívili jsme historické centrum města, místní dochovaný chrám ze 14.století a nejstarší vinici v Sandoměři. Měli jsme možnost se podívat i do ne zrovna vábně vonící výkrmny prasat, kde bylo mnoho čerstvě narozených selátek. Navštívili jsme také malinkaté vinařství s produkcí pouhých tří druhů vína – cuvé bílé, růžové a červené. Následovala prohlídka jedné z největších firem na zpracování jablek OWOC SANDOMIERSKI.

Cílem naší návštěvy v Polsku bylo domluvení spolupráce partnerských škol v dalším projektu. Těšíme se, že v co nejbližší době se tento projekt uskuteční a naši polští přátelé přijedou k nám do Valtic vysázet ovocný sad.

Z exkurze jsme se vrátili 10. 10. 2014 s vědomím úžasně i úspěšně strávených dní.

Monika Opršalová, 3.A

Comenius 1

Comenius 2

Comenius 3